DD78M4R2000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD78M4R2000/AA
Manufacturer
Amphenol Positronic
Description
D-SUB
Manufacturer :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination Style :
Solder Tail
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Blue
Backset Spacing :
0.450 (11.43mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Primary Material :
Metal
Features :
Mounting Brackets
Number of Rows :
4 Row
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Machined
RoHS :
Details
Series :
DD
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Brand :
Shell Plating :
Zinc
Termination :
Solder
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Number of Positions :
78 Position
Mounting Style :
Bracket
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Material :
Steel
Package :
Box
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Machined Contacts
Positronic
Voltage Rating :
300V
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) High Density
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size :
5
Insulation Material :
Polyester
Connector Style :
D-Sub, High Density
Datasheets
DD78M4R2000/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic DD78M4R2000/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DD78M4R2000/AA pinout, DD78M4R2000/AA datasheet PDF, DD78M4R2000/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic DD78M4R2000/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DD Series D-Sub, High Density Plug, Male Pins 78 Position-Position Male Machined Contacts Solder 5 (DD, D) High Density Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Clear Chromate Plated Zinc
DD78M4R2000/AA Overview
DD78M4R2000/AA Features
DD series
DD78M4R2000/AA Applications
There are a lot of Amphenol
DD78M4R2000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP