DD104M00ANEX
Mfr.Part #
DD104M00ANEX
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HD HSG PLUG 104POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Tolerance :
±0.1%
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Axial
Base Product Number :
RN55
Number of Positions :
104
Composition :
Metal Film
Shell Finish Thickness :
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Free Hanging (In-Line)
Resistance :
6.49 kOhms
Polyester, Glass Filled
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package :
Bulk
Number of Terminations :
2
Datasheets
DD104M00ANEX
Positronic DD104M00ANEX
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS