DD104M000E3S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD104M000E3S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HSG PLUG 104POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Contact Type :
Signal
Mating Cycles :
Shell Finish Thickness :
Note :
Contacts Not Included
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Package :
Box
Shell Size, Connector Layout :
6
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Base Product Number :
DD104M
Color :
Blue
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
104
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, High Density
Series :
DD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
5
Datasheets
DD104M000E3S/AA
Positronic DD104M000E3S/AA
DD104M000E3S/AA Overview
DD104M000E3S/AA Features
DD series
DD104M000E3S/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD104M000E3S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS