DBR71205-HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBR71205-HR
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
Description
RELAY REED 5KV 12V SPST-NC
Stock
510
In Stock :
510
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Coil Voltage :
12VDC
Must Release Voltage :
1.25VDC
Must Operate Voltage :
9VDC
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Coil Current :
50mA
Contact Material :
Rhodium (Rh)
Release Time :
3ms
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
2ms
Contact Rating (Current) :
3A
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
1000VAC 1000VDC -Max
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
D-HR
Packaging :
Bulk
Coil Resistance :
240Ohm
Datasheets
DBR71205-HR
Sensata Technologies – Cynergy3 DBR71205-HR
DBR71205-HR datasheet pdf and Reed Relays product details from Cynergy 3 stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ CURR
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ 4-20
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ DIGI