DBB51CM2410S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBB51CM2410S
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RELAY TIME DELAY 10SEC 5A 250V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Time Delay Relays
Coil Voltage (DC) :
24V
Length :
67.2mm
Max Voltage Rating (DC) :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Supply Voltage :
240V
Approval Agency :
CE
Voltage - Rated AC :
10.417V
Number of Contacts :
2
Contact Material :
Silver, Tin
Max Operating Temperature :
60°C
Published :
Max Current Rating :
5A
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-20°C
Termination :
Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
6
Throw Configuration :
SPDT, SPST
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Width :
17.5mm
Coil Voltage (AC) :
240V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
81mm