DAR72405F-HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAR72405F-HR
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
Description
RELAY REED 5KV 24V SPST-NO
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Contact Rating (Current) :
3A
Coil Resistance :
780Ohm
Contact Material :
Rhodium (Rh)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
D-HR
Release Time :
2ms
Coil Voltage :
24VDC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Must Release Voltage :
4VDC
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
20VDC
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switching Voltage :
1000VAC 1000VDC -Max
Termination Style :
PC Pin, Wire Leads
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
30.8mA
Operate Time :
3ms
Datasheets
DAR72405F-HR
DAR72405F-HR datasheet pdf and Reed Relays product details from Cynergy 3 stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ CURR
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ 4-20
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ DIGI