DAR71205-HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAR71205-HR
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
Description
RELAY REED 5KV 12V SPST-NO
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Contact Material :
Rhodium (Rh)
Operate Time :
3ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
1000VAC 1000VDC -Max
Release Time :
2ms
Factory Lead Time :
8 Weeks
Coil Resistance :
150Ohm
Must Operate Voltage :
9VDC
Must Release Voltage :
1.25VDC
Coil Current :
80mA
Coil Voltage :
12VDC
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Contact Rating (Current) :
3A
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
D-HR
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Datasheets
DAR71205-HR
Sensata Technologies – Cynergy3 DAR71205-HR
DAR71205-HR datasheet pdf and Reed Relays product details from Cynergy 3 stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ CURR
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ 4-20
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ DIGI