D820N20TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D820N20TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2KV 820A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 750A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2000V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Operating Temperature (Max) :
180°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Diode Type :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Current - Average Rectified (Io) :
820A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 2000V
Number of Elements :
1
Application :
GENERAL PURPOSE
Reverse Current-Max :
40000μA
Published :
Terminal Position :
END
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Output Current-Max :
820A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
9000A
Datasheets
D820N20TXPSA1
Infineon Technologies D820N20TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 750A -40°C~180°C 40mA @ 2000V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
D820N20TXPSA1 Overview
D820N20TXPSA1 Features
A maximum reverse current of 40000μA
820A is the maximum value
D820N20TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D820N20TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB