D820G29C0GH63L2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D820G29C0GH63L2R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Composition :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
D
Number of Pins :
2
Termination :
Radial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Lead/Base Style :
Straight
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±2%
Capacitance :
82pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
3.5mm
Datasheets
D820G29C0GH63L2R
Vishay D820G29C0GH63L2R
D 82pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D820G29C0GH63L2R Overview
Ceramic capacitor is 0.295Dia 7.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 2.5mm.
D820G29C0GH63L2R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V