D682K53Y5PL63J7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D682K53Y5PL63J7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
No
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Length :
13.5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Radial
Series :
D
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
Y5P
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
6800pF
Width :
4mm
Voltage - Rated :
500V
Published :
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.531Dia 13.50mm
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height :
13.5mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Datasheets
D682K53Y5PL63J7R
Vishay D682K53Y5PL63J7R
D 6800pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.531Dia 13.50mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc