D650N04TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D650N04TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 650A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 400V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Lead Free :
Lead Free
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
510A
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
650A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 450A
Datasheets
D650N04TXPSA1
Infineon Technologies D650N04TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 450A -40°C~180°C 20mA @ 400V Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
D650N04TXPSA1 Overview
D650N04TXPSA1 Features
D650N04TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D650N04TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB