D650N02TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D650N02TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 650A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) :
650A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
510A
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 450A
Datasheets
D650N02TXPSA1
Infineon Technologies D650N02TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 450A -40°C~180°C 20mA @ 200V Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
D650N02TXPSA1 Overview
D650N02TXPSA1 Features
D650N02TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D650N02TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB