D6417729RHX200BV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D6417729RHX200BV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
96
Series :
SuperH® SH7700
Core Size :
32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.85V ~ 2.15V
RAM Size :
32K x 8
Core Processor :
SH-3 DSP
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Program Memory Size :
Connectivity :
EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, SmartCard
Product Status :
Active
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Base Product Number :
D6417729
Speed :
200MHz