D470J29C0GL6VJ5R
Mfr.Part #
D470J29C0GL6VJ5R
Description
CAP CER 47PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
47pF
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
D470J29C0GL6VJ5R
Vishay D470J29C0GL6VJ5R
D 47pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D470J29C0GL6VJ5R Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
D470J29C0GL6VJ5R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm