D270N36TXPSA1
Mfr.Part #
D270N36TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Description
DIODE GEN PURP 3.6KV 270A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3600V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
END
Diode Type :
Standard
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Output Current-Max :
270A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 3600V
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Published :
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Average Rectified (Io) :
270A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3600V
Lead Free :
Lead Free
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4000A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Reverse Current-Max :
20000μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
3.6kV
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
4kA
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.36V @ 250A
Configuration :
Single
Datasheets
D270N36TXPSA1
Infineon Technologies D270N36TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.36V @ 250A -40°C~150°C 20mA @ 3600V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
D270N36TXPSA1 Overview
In the case of a maximum reverse current, the value reaches 20000μA.In terms of output current, the maximum value is 270A.
D270N36TXPSA1 Features
A maximum reverse current of 20000μA
270A is the maximum value
D270N36TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D270N36TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB