D270J20C0GF6UJ5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D270J20C0GF6UJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
27pF
Dielectric :
C0G
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Width :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Multilayer :
No
Series :
D
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
D270J20C0GF6UJ5R
Vishay D270J20C0GF6UJ5R
D 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D270J20C0GF6UJ5R Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Dia 5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
D270J20C0GF6UJ5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm