D20JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D20JA100
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
JA
Datasheet
Download
Description
RECT BRIDGE 1000V 20A JA
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube-packed
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 10 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Current - Average Rectified (Io) :
20 A
Diode Type :
Single Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Series :
Supplier Device Package :
JA
Package / Case :
Package :
Tube
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV
Datasheets
D20JA100
YANGJIE D20JA100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A
Related products
Part Manufacturer Stock Description
D20JA100 YANGJIE 3,750 JA 1000V 20.0A Diodes Bridge R