D18-145M-M
Mfr.Part #
D18-145M-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.145 CRIMP
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Diameter :
3.56mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Pan-Term®
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Insulation :
Non-Insulated
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Terminal Type :
Standard
Packaging :
Bulk
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Wire Gauge :
18-22 AWG
Factory Lead Time :
2 Weeks
Depth :
3.7mm
Mount :
Free Hanging
Width :
3.68mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Color :
Red
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width - Tab :
0.145 3.68mm
Weight :
771.107029g
Length :
19.05mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.750 19.05mm