D14-188B-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D14-188B-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Feature :
Serrated Termination
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Published :
Terminal and Terminal Block Type :
PUSH-ON TERMINAL
Contact Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Length - Overall :
0.560 14.22mm
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Standard
Insulation :
Non-Insulated
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
Pan-Term®
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Depth :
5.8mm
Radiation Hardening :
No
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length :
14.224mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Brass
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width :
5.84mm