D12670VFC33V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D12670VFC33V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
144-BFQFP
Datasheet
Download
Description
D12670 - 16-BIT H8S MCU
Stock
127
In Stock :
127
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 4x8b
Core Processor :
H8S/2600
Package / Case :
144-BFQFP
Base Part Number :
D12670
Number of Timers/Counters :
2
Data Bus Width :
16b
Published :
2006
Connectivity :
IrDA, SCI
Operating Supply Voltage :
3.3V
Access Time :
33 μs
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Programmable I/O :
103
Core Size :
16-Bit
Packaging :
Tray
RAM Size :
8K x 8
Watchdog Timer :
yes
Number of Pins :
144
Oscillator Type :
Internal
Contact Plating :
Tin
Frequency :
33MHz
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA