D105F471FO3
Mfr.Part #
D105F471FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 470PF 1% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Width :
5.6mm
Dielectric Material :
Mica
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470pF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Published :
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Terminal Pitch :
3.6mm
Size Code :
Series :
D10
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.6068mm
Lead Spacing :
0.142 3.60mm
Length :
9.9mm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Datasheets
D105F471FO3
Cornell Dubilier Electronics D105F471FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL