D105F301GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D105F301GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
3.6068mm
Mount :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.142 3.60mm
Capacitance :
300pF
Terminal Pitch :
3.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
D10
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Mica
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
5.6mm
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Size Code :
Length :
9.9mm
Datasheets
D105F301GO3
Cornell Dubilier Electronics D105F301GO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL