D1030N24TXPSA1
Mfr.Part #
D1030N24TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Description
DIODE GEN PURP 2.4KV 1030A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.11V @ 10000A
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 2400V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~160°C
Published :
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Average Rectified (Io) :
1030A
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
D1030N24TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.11V @ 10000A -40°C~160°C 40mA @ 2400V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
D1030N24TXPSA1 Overview
D1030N24TXPSA1 Features
D1030N24TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D1030N24TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB