D02-29P-F0R
Mfr.Part #
D02-29P-F0R
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 29POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
3
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Type :
Signal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Lead Free :
Lead Free
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
D02
Dielectric Material :
Polyarylate
Connector Style :
D-Sub, High Density
Published :
Datasheets
D02-29P-F0R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS