CYD09S18V18-200BBXC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CYD09S18V18-200BBXC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 256FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.58V
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.42V
Memory Size :
9Mb 512K x 18
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Additional Feature :
PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE, IT CAN ALSO OPERATES AT 1.8V
Organization :
512KX18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.7mm
Access Time :
3.3ns
Memory Width :
18
Pin Count :
256
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
256-LBGA
Memory Density :
9437184 bit
Supply Voltage :
1.5V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Memory Type :
Volatile
Memory Interface :
Parallel
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
17mm
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1mm
Clock Frequency :
200MHz
Number of Terminations :
256
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
17mm
Voltage - Supply :
1.42V~1.58V 1.7V~1.9V