CYD01S18V-167BBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CYD01S18V-167BBC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
DUAL-PORT SRAM, 64KX18, 4NS
Stock
148
In Stock :
148
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
70 °C
Seated Height-Max :
1.7 mm
Memory Organization :
64K x 18
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9 V
Package Shape :
Square
Write Cycle Time - Word, Page :
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Rochester Electronics LLC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
256-FBGA (17x17)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Access Time :
4 ns
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
167 MHz
Surface Mount :
yes
Memory Interface :
Parallel
Number of Functions :
1
Density :
1 Mb
Memory Width :
18
Series :
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Number of Terminals :
256
Memory Format :
SRAM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Address Bus Width :
32 b
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Memory Density :
1179648 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7 V
Width :
17 mm
Number of Ports :
2
Min Operating Temperature :
0 °C
Pbfree Code :
No
Number of Words :
65536 words
Pin Count :
256
Additional Feature :
FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
Parallel/Serial :
Parallel
Memory Size :
1Mbit
Memory Type :
Volatile
Voltage - Supply :
1.7V ~ 1.9V
Length :
17 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
256-LBGA
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
1 mm