CXA20-48S3V3J
Mfr.Part #
CXA20-48S3V3J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Pin Count :
8
Published :
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
1.5kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Output 1 :
3.3V
Output Voltage :
5V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Qualification Status :
Not Qualified
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
6A
Number of Functions :
1
Input Voltage-Nom :
48V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Size / Dimension :
2.00Lx1.60W x 0.41 H 50.8mmx40.6mmx10.5mm
Output Power :
20W
Terminal Form :
PIN/PEG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
75V
Efficiency :
83%
Number of Terminations :
8
Length :
50.8mm
Width :
40.64mm
Series :
CXA20 (20W)
Package / Case :
8-DIP Module, 6 Leads
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
18V