CXA20-48S05J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CXA20-48S05J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Packaging :
Bulk
Voltage - Input (Min) :
18V
Size / Dimension :
2.00Lx1.60W x 0.41 H 50.8mmx40.6mmx10.5mm
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-DIP Module, 6 Leads
Max Power Dissipation :
20W
Series :
CXA20 (20W)
Terminal Position :
Dual
Weight :
28.349523g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Height :
10.414mm
Output Power :
20W
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Number of Pins :
6
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
48V
Number of Functions :
1
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Output Voltage :
5V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Efficiency :
83%
Voltage - Input (Max) :
75V
Trim/Adjustable Output :
yes
Length :
50.8mm
Current - Output 1 :
4A
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Output Current :
4A
Isolation :
Isolated
Depth :
40.64mm
Applications :
ITE (Commercial)
Pin Count :
8
Max Output Current :
4A