CX1210MKX7R8BB474
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX1210MKX7R8BB474
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
X2Y®
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Low ESL (X2Y)
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.47µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Approval Agency :
IEC
Packing Method :
Tape and Reel
Case Code (Metric) :
Physical Dimension :
L3.2XB2.5XH1.7 (mm)/L0.126XB0.098XH0.067 (inch)
Depth :
2.5mm
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
HTS Code :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.7018mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Height :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CX1210MKX7R8BB474
Pulse Electronics CX1210MKX7R8BB474
X2Y® 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
CX1210MKX7R8BB474 Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CX1210MKX7R8BB474 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V