CX1206MKX7R0BB333
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX1206MKX7R0BB333
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP X2Y X7R 1206 33NF 100V
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Category :
Feed Through Capacitors
Failure Rate :
Pulse
RoHS :
Details
Height :
1.2 mm
Size / Dimension :
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Product :
Three Terminal Filter Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Filters
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Capacitance :
0.033 µF
Lead Spacing :
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Dielectric :
X7R
Features :
Low ESL (X2Y)
Length :
3.2 mm
Lead Style :
Applications :
Bypass, Decoupling
Ratings :
Product Type :
Feed Through Capacitors
Height - Seated (Max) :
Series :
X2Y?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tradename :
X2Y
Tolerance :
±20%
Width :
1.65 mm
Datasheets
CX1206MKX7R0BB333
Pulse Electronics CX1206MKX7R0BB333
X2Y? 0.033 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)