CX1206MKX7R7BB224
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CX1206MKX7R7BB224
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.22µF
Width :
1.65mm
Feature :
Low ESL (X2Y)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
IEC
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Physical Dimension :
L3.2XB1.65XH1.4 (mm)/L0.126XB0.065XH0.055 (inch)
Thickness :
1.397mm
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.065W 3.20mmx1.65mm
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Published :
Packing Method :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
X2Y®
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Applications :
Bypass, Decoupling
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
1.2mm
Datasheets
CX1206MKX7R7BB224
Pulse Electronics CX1206MKX7R7BB224
X2Y® 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.065W 3.20mmx1.65mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)