CTS4F-R12J
Mfr.Part #
CTS4F-R12J
Description
0.12UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Fixed Inductors
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Ratings :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Lead Diameter :
0.51 mm
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Terminal Placement :
Axial
Packing Method :
TR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
2.86A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Current Rating (Amps) :
2.86 A
Material - Core :
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Rated Current-Max :
2.86 A
Lead Length :
29.2 mm
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Construction :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance :
0.03 Ω
Type :
Molded
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
11.4 mm
Surface Mount :
No
Inductance :
120 nH
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
Wire
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
Test Frequency :
25 MHz
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielded :
yes
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Shielding :
Datasheets
CTS4F-R12J
Central Technologies CTS4F-R12J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD