CTS4F-121J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS4F-121J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
120UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Murrelektronik
Ratings :
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Current Rating (Amps) :
311 mA
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Package / Case :
Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
95mA
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Features :
DC Resistance (DCR) :
2.4Ohm Max
Inductance :
120 µH
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Product Status :
Active
Series :
CTS4F
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
CTS4F-121J
Central Technologies CTS4F-121J
CTS4F-121J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD