CTS4F-8R2K
Mfr.Part #
CTS4F-8R2K
Description
8.2UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Current Rating (Amps) :
535 mA
Current - Saturation (Isat) :
535mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
58MHz
Q @ Freq :
46 @ 7.9MHz
Inductance :
8.2 µH
DC Resistance (DCR) :
830mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Datasheets
CTS4F-8R2K
Central Technologies CTS4F-8R2K
CTS4F-8R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD