CTS4F-473J
Mfr.Part #
CTS4F-473J
Description
47000UH XIALSHIELDED INDUCTR
Fixed Inductors
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance-Nom (L) :
47000 µH
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.079 MHZ
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
370kHz
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
HTS Code :
Lead Length :
29.2 mm
Series :
CTS4F
Rated Current-Max :
0.027 A
Ratings :
Shielded :
yes
Number of Terminals :
2
Package Length :
11.4 mm
Lead Diameter :
0.51 mm
DC Resistance (DCR) :
217Ohm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
27 mA
Terminal Placement :
Axial
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
0.001 MHz
Inductance :
47 mH
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Terminal Shape :
Wire
Supplier Device Package :
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
Shielded
Construction :
DC Resistance :
217 Ω
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Packing Method :
TR
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
5mA
Datasheets
CTS4F-473J
Central Technologies CTS4F-473J
CTS4F-473J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD