CTS4F-392J
Mfr.Part #
CTS4F-392J
Package / Case
Axial
Description
3900UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
20mA
Features :
Q @ Freq :
70 @ 250kHz
Height - Seated (Max) :
Current Rating (Amps) :
80 mA
Frequency - Self Resonant :
1.8MHz
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) :
37Ohm Max
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CTS4F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
3.9 mH
Datasheets
CTS4F-392J
Central Technologies CTS4F-392J
CTS4F-392J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD