CTS4F-271K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS4F-271K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
270UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
yes
Tolerance :
±10%
Lead Length :
29.2 mm
Supplier Device Package :
Axial
Height - Seated (Max) :
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Inductance :
270 µH
Shielding :
Shielded
Number of Functions :
1
DC Resistance :
4.5 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Saturation (Isat) :
70mA
Terminal Shape :
Wire
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
HTS Code :
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
4.5Ohm Max
Rated Current-Max :
0.231 A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
11.4 mm
Lead Diameter :
0.51 mm
Series :
CTS4F
Material - Core :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
270 µH
Current Rating (Amps) :
231 mA
Packing Method :
TR
Type :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Pbfree Code :
yes
Construction :
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.79 MHZ
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Package / Case :
Test Frequency :
0.001 MHz
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Datasheets
CTS4F-271K
Central Technologies CTS4F-271K
CTS4F-271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD