CTMLP100804CF-2R2N
Mfr.Part #
CTMLP100804CF-2R2N
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Shielded
Max. frequency :
3GHz
Connection :
Crimp
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Tolerance :
±30%
Type :
J01190A0051
Cable category :
RG 316/U
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
Features :
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ferrite
Manufacturer part # :
J01190A0051
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Q @ Freq :
Seal type :
Snap-In
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS-compliant :
yes
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
2.2 µH
Series :
CTMLP100804CF
Impedance :
50Ω
Content :
1pc(s)
Ratings :
Case material :
Brass gold plated
Mounting Type :
Surface Mount
Central Technologies CTMLP100804CF-2R2N
CTMLP100804CF-2R2N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD