CTML0603F-1R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTML0603F-1R2M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.2UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Current Rating (Amps) :
25 mA
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
1.2 µH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Type :
Multilayer
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
35 @ 10MHz
Material - Core :
Ferrite
Series :
CTML0603F
Datasheets
CTML0603F-1R2M
Central Technologies CTML0603F-1R2M
CTML0603F-1R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD