CTMLP100804BF-1R0M
Mfr.Part #
CTMLP100804BF-1R0M
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Package :
Retail Package
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
900mA
Series :
Inductance :
1 µH
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
DC Resistance (DCR) :
55mOhm
Central Technologies CTMLP100804BF-1R0M
CTMLP100804BF-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD