CTMLP080604AF-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMLP080604AF-1R0M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
85mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
1 µH
Ratings :
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTMLP080604AF
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
850mA
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Type :
Multilayer
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Central Technologies CTMLP080604AF-1R0M
CTMLP080604AF-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD