CTMLP080504CF-R24N
Mfr.Part #
CTMLP080504CF-R24N
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
0.24UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Series :
CTMLP080504CF
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Inductance :
240 nH
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
2.7A
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Tolerance :
±30%
Current Rating (Amps) :
2.4 A
Central Technologies CTMLP080504CF-R24N
CTMLP080504CF-R24N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD