CTMLP080504CF-2R2N
Mfr.Part #
CTMLP080504CF-2R2N
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
500mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Series :
CTMLP080504CF
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
125mOhm
Tolerance :
±30%
Inductance :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Central Technologies CTMLP080504CF-2R2N
CTMLP080504CF-2R2N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD