CTMLP080504BF-1R5N
Mfr.Part #
CTMLP080504BF-1R5N
Package / Case
Radial
Description
1.5UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Q @ Freq :
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)
Termination :
PC Pins
Series :
MMKP383
Packaging :
Tray
Tolerance :
±5%
Type :
Multilayer
Applications :
High Pulse, DV/DT
Size / Dimension :
1.220 L x 0.827 W (31.00mm x 21.00mm)
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Supplier Device Package :
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.062µF
Features :
Voltage Rating - AC :
900V
Frequency - Self Resonant :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Inductance :
1.5 µH
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Current Rating (Amps) :
1.1 A
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Lead Spacing :
1.083 (27.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Central Technologies CTMLP080504BF-1R5N
CTMLP080504BF-1R5N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD