CTMLP080504AF-1R5M
Mfr.Part #
CTMLP080504AF-1R5M
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
1.5UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Inductance :
1.5 µH
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Series :
CTMLP080504AF
Current Rating (Amps) :
1 A
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
DC Resistance (DCR) :
190mOhm
Central Technologies CTMLP080504AF-1R5M
CTMLP080504AF-1R5M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD