CTMLP080502F-2R2N
Mfr.Part #
CTMLP080502F-2R2N
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Tolerance :
±30%
Dim :
(L x W x H) 110 x 80 x 70 mm
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTMLP080502F
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Length :
110mm
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Tape and Reel (TR)
Width :
80mm
Type :
CHDX6-221C
Inductance :
2.2 µH
Current Rating (Amps) :
600 mA
RoHS-compliant :
yes
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Features :
with transparent cover
Material - Core :
Ferrite
Height :
70mm
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
290mOhm
Content :
10pc(s)
Material :
Polycarbonate (PC)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Datasheets
CTMLP080502F-2R2N
Central Technologies CTMLP080502F-2R2N
CTMLP080502F-2R2N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD