CTMLP080502F-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMLP080502F-1R0M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Inductance :
1 µH
Current Rating (Amps) :
900 mA
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Q @ Freq :
Series :
CTMLP080502F
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
300mA
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Type :
Multilayer
Product Status :
Active
Operating Temperature :
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
160mOhm
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
CTMLP080502F-1R0M
Central Technologies CTMLP080502F-1R0M
CTMLP080502F-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD