CTML1206F-270K
Mfr.Part #
CTML1206F-270K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
27 FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Supplier Device Package :
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Package Length :
3.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTML1206(K TOL)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Package Width :
1.6 mm
Construction :
Multilayer Chip
DC Resistance :
0.9 Ω
Inductance :
27 µH
Frequency - Self Resonant :
14MHz
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.005 A
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
Type :
Multilayer
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Test Frequency :
1 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
Inductance-Nom (L) :
27 µH
Current Rating (Amps) :
5 mA
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Core Material :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Q @ Freq :
30 @ 1MHz
Number of Functions :
1
Package Height :
1.3 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
CTML1206F-270K
Central Technologies CTML1206F-270K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD