CTML0805F-4R7K
Mfr.Part #
CTML0805F-4R7K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
4.7UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Stock
612
In Stock :
612
Fixed Inductors
Package Height :
1.25 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
0.057" (1.45mm)
Core Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Current Rating (Amps) :
15 mA
Ratings :
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Package Width :
1.25 mm
Q @ Freq :
45 @ 10MHz
Package Length :
2 mm
Series :
CTML0805F
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
4.7 µH
Rated Current-Max :
0.03 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
0805
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Frequency - Self Resonant :
35MHz
DC Resistance :
1 Ω
Test Frequency :
10 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Current - Saturation (Isat) :
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Features :
Type :
Multilayer
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Multilayer Chip
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Shielded :
Number of Terminals :
2
Datasheets
CTML0805F-4R7K
Central Technologies CTML0805F-4R7K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD