CTMC1210SF-151K
Mfr.Part #
CTMC1210SF-151K
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Package :
Bulk
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Inductance :
150 µH
Current Rating (Amps) :
65 mA
DC Resistance (DCR) :
15Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.094 (2.40mm)
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CTMC1210SF-151K
Central Technologies CTMC1210SF-151K
CTMC1210SF-151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD